Jak długo czeka się na kredyt gotówkowy?
Jak długo czeka się na kredyt gotówkowy?

Krótki czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu środków to cecha charakterystyczna każdej chwilówki. W banku cała procedura trwa nieco dłużej niż w instytucji pozabankowej, choć ostatnio banki wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów, przyspieszając proces przyznawania pieniędzy. Czy jest szansa, by dostać kredyt gotówkowy w jeden dzień?

Szybkość weryfikowania klientów i rozpatrywania wniosków o kredyt gotówkowy w bankach stale się poprawia, jednak pod tym względem wciąż daleko im do firm pożyczkowych, które są w stanie zrealizować przelew w ciągu 15 minut od momentu otrzymania wniosku o pożyczkę. Z czego wynika tak duża rozbieżność czasowa? Uzyskanie kredytu gotówkowego w banku wymaga załatwienia wielu formalności dotyczących przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Bank musi też wnikliwie przeanalizować zdolność kredytową i wiarygodność finansową klienta, a to trwa.

Pożyczka w 15 minut ? Skorzystaj z narzędzia FinansowySupermarket.pl i znajdź najlepszą ofertę dla siebie.

Jak wygląda procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Etap 1 – wstępna decyzja

W bankach procedura składania wniosku rozdzielona jest na dwa etapy, z czego w pierwszej kolejności klient składa wstępne zapytanie o ofertę, wtedy też wyraża zgodę na weryfikację kredytową w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) i BIG (Biurach Informacji Gospodarczej). Na tym etapie wystarczy okazać się dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że doradca zapyta nas o kwestie, które pozwolą mu dokonać wstępnej analizy zdolności kredytowej. Tutaj jeszcze wszystko idzie sprawnie, bo na wstępną decyzję kredytową trzeba czekać maksymalnie kilka minut.

Etap 2 – wiążąca decyzja kredytowa

Wstępna decyzja została wydana? Przyszedł czas na drugi etap, w którym musimy dostarczyć wymagane przez bank dokumenty i określić parametry kredytu takie jak kwota czy okres spłaty. Zazwyczaj w tym momencie podpisujemy umowę bankową, co wcale nie oznacza, że dojdzie ona do skutku. Doradca zebrany komplet dokumentów wysyła do specjalistów, którzy dokładnie przeanalizują naszą sytuację i zdecydują, czy umowa wejdzie w życie.

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać, ile będzie trwać ten etap wnioskowania o kredyt gotówkowy. Doświadczenie pokazuje, że czas oczekiwania na wiążącą decyzję kredytową zazwyczaj wynosi od kilkunastu minut do godziny. Nie jest to jednak regułą, gdyż zdarzają się przypadki, że decyzję czekamy kilka godzin lub nawet dni. Wszystko za sprawą komplikacji z weryfikacją podanych danych czy konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów. Musimy też wziąć pod uwagę czas pracy analityków. Przykładowo, składając wniosek w sobotę, na jego rozpatrzenie będziemy musieli poczekać do poniedziałku.

Etap 3 – oczekiwanie na przelew

Nasz wniosek o najtańszy kredyt gotówkowy został pozytywnie rozpatrzony? Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cierpliwie poczekać na wypłatę pieniędzy. Wypłata środków może odbyć się w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Jeśli zdecydowaliśmy się na drugą formę i podaliśmy numer konta założonego w innym banku niż ten, w którym zaciągnęliśmy kredyt, to musimy wziąć poprawkę na to, że przelew może dotrzeć do nas z opóźnieniem.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Przechodząc do konkretów, czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku kredytowego zwykle trwa do kilkunastu dni. Wiele zależy od kwoty kredytowania i poprawności wypełnienia dostarczonego wniosku. Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy trwa znacznie krócej, jeśli mamy konto w danym banku. Dzięki niemu bank może prześwietlić nasze comiesięczne wpływy i na tej podstawie obliczyć naszą zdolność kredytową, bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów.

Kredyt gotówkowy z wypłatą tego samego dnia

Na rynku pojawiają się oferty kredytów gotówkowych, do których zaciągnięcia nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wniosek o kredyt gotówkowy złożyć można zdalnie. Jest to nie tylko dużym udogodnieniem, ale też znacznie skraca czas wydawania decyzji kredytowej. Po złożeniu wniosku na stronie internetowej wybranego banku wstępną decyzję poznamy po maksymalnie 15 minutach. Taki kredyt oferuje Getin Bank, Bank Millenium, Eurobank czy BZ WBK. W najbardziej optymistycznej wersji, pieniądze na konto otrzymamy tego samego dnia.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy – kalkulator

Nieocenioną pomoc w wyborze kredytu gotówkowego niesie kalkulator rat kredytu gotówkowego. Za jego pomocą obliczymy raty dowolnego kredytu gotówkowego, jak również znajdziemy inne, atrakcyjne oferty. Wystarczy, że we wskazane miejsca wpiszemy wartości takie jak kwota kredytu, okres spłaty i oprocentowanie. Kalkulator wskaże nam wszystkie najtańsze kredyty gotówkowe na wybrany okres oraz wysokość.

Kredyt gotówkowy – ranking

Przydatny może okazać się też ranking kredytów gotówkowych. Jeśli interesuje nas konkretny kredyt gotówkowy, ranking pozwoli nam zweryfikować, czy dana oferta rzeczywiście jest tak atrakcyjna, jak na pierwszy rzut oka. W porównaniu znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję.