Zmiany w Rodzinie na Swoim

Program Rodzina na Swoim, powołany do życia w 2006 roku, zakłada pomoc dla rodzin w spłacie kredytu hipotecznego. Cel to szczytny, bo choć trochę ułatwia życie młodym małżeństwom czy osobom samotnie wychowującym dzieci. Od 1 września tego roku w programie Rodzina na Swoim zaszły jednak istotne zmiany, o których raz jeszcze warto poinformować.

Dla kogo Rodzina na Swoim?

Na początek przypomnijmy podstawowe założenia Rodziny na Swoim, które póki co pozostają bez zmian.
Program Rodzina na Swoim zakłada dopłaty do kredytów hipotecznych dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Wysokość dopłat jest stała i wynosi „50% odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty według stopy referencyjnej, obowiązującej w dniu naliczania dopłaty”. Budżet państwa spłaci zatem za osoby objęte programem mniej więcej połowę każdej raty odsetkowej kredytu. Ale uwaga – zasada ta będzie obowiązywała tylko przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Później kredytobiorcy będą już musieli sobie radzić sami.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Wysokość i czas dopłat od 1 września nie ulegnie zmianie. Zmiany dotkną natomiast innych warunków Rodziny na Swoim.
Najwięcej kontrowersji stwarza zapis, który umożliwia korzystanie z dopłat przez tzw. „singli”. I gdyby się nad tym dłużej zastanowić to nie ma w tym nic dziwnego. Wszak Rodzina na Swoim, co widać po nazwie programu, miała pomagać rodzinom. Czy jedną osobę – singla można uznać za rodzinę? Chyba nie. Nie zmienia to jednak faktu, że na chwilę obecną samotne osoby mogą ubiegać się o pomoc państwa w spłacie kredytu hipotecznego.
Objęcie programem singli spowodowało konieczność wprowadzenia dla nich limitów wielkości nieruchomości. Są one mniejsze niż w przypadku rodzin (które mogą finansować Rodzinom domy do 140 metrów lub mieszkania do 75 metrów) i wynoszą 50 metrów kwadratowych. Co ważne, single nie otrzymają dopłat na domy jednorodzinne.
Nowa Rodzina na Swoim wprowadziła również inne limity – limity wieku wieku dla osób, które chcą skorzystać z dopłat. Został on ustalony na 35 lat, przy czym w przypadku małżonków pod uwagę brany jest wiek młodszego z nich.
Zmieniły się również współczynniki , które pozwalają obliczyć maksymalną cenę mieszkania. Te dla rynku pierwotnego wynoszą teraz 1 (wcześniej 1,4), zaś dla rynku wtórnego 0,8 (wcześniej 1).

Czy te wszystkie zmiany wyjdą na lepsze, a od 1 września polskim rodzinom łatwiej będzie spłacać kredyty hipoteczne? Zobaczymy. Na pierwszy rzut oka widać, że o uczestnictwo w programie będzie… trudniej – chociażby ze względu na limit wieku.

One Comment
  1. Zdecydowanie za mało! Rozumiem gdyby płacili 50% raty! Odsetki?Czy to w ogóle jest jakoś odczuwalne? Proszę o dokładne przykłady i wyliczenia. Nie żałuje, że nie skorzystam z tego programu! Nie jest to praktycznie żadna pomoc! Może najpierw niech rząd obniży cenę mieszkań? Bo nie wspomnę nawet o domach!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *