Ubezpieczenie kredytu - opłacalne czy nie

Ubezpieczenie kredytu - opłacalne czy nie

Ubezpieczenie kredytu – w teorii – ma zapewnić kredytobiorcy spokojny sen, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Dodatkowo, wykupując polisę, wiele banków zaoferuje nam atrakcyjne warunki kredytu, w postaci np. niższego oprocentowania, co obniży miesięczną ratę. Jak to jednak zwykle bywa, w rzeczywistości ubezpieczenie kredytu nie wygląda już tak wspaniale i nie zawsze wyjdziemy na nim „na plus”.

Obecnie banki chętnie promują kredyty z ubezpieczeniem i jak tylko mogą, zachęcają klientów do ich kupna. Oferta ubezpieczeń jest bardzo szeroka: ubezpieczenia od utraty pracy, od choroby, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości czy niskiego wkładu własnego. W przypadku wielu kredytów, polisa jest już nawet obowiązkowa, a banki nie pozostawiają kredytobiorcom żadnego wyboru. Tam, gdzie on jest, warto kalkulować i sprawdzić, co obejmuje polisa i czy aby na pewno warto z niej skorzystać.

Ubezpieczeniowe kruczki

Wiele osób żyje w przekonaniu, że ubezpieczenie kredytu gwarantuje, że w przypadku sytuacji, o której mówi polisa, ubezpieczyciel spłaci za nas cały kredyt. Taką gwarancję daje jednak tylko ubezpieczenie na życie (w przypadku śmierci kredytobiorcy, ubezpieczyciel spłaca cały kredyt) – w przypadku ubezpieczeń od utraty pracy czy od ciężkiej choroby, firma ubezpieczeniowa spłaci tylko do 6 lub 12 najbliższych rat (w zależności od firmy i polisy).

Stanie się tak jednak tylko, wtedy, gdy nie dotkną nas tzw. „wykluczenia”. Chodzi o to, że – przykładowo – ubezpieczenie od utraty pracy nie obejmuje sytuacji gdy:

• Zwolnienie nastąpiło z winy kredytobiorcy
• Zwolnienie nastąpiło za porozumieniem stron lub na własną prośbę
• Zwolnienie nastąpiło wskutek odmowy przyjęcia nowych warunków pracy

Podobne restrykcje mogą dotyczyć innych ubezpieczeń. Przed wykupieniem polisy, warto zatem dokładnie zapoznać się, w jakiej sytuacji otrzymamy świadczenie i jaka będzie jego skala (ilość spłaconych rat).

Ubezpieczenie kredytu – czy na pewno opłacalne?

Odrębną sprawę stanowią czysto finansowe korzyści z ubezpieczenia swojego kredytu. Żeby zachęcić do takiego kroku, banki oferują niższe oprocentowanie tym, którzy zdecydują się ubezpieczyć kredyt. W przypadku kredytów gotówkowych, „promocja” wynosi zwykle 2-3%. Nie zawsze jednak przekłada się to na niższą ratę.

W wielu przypadkach, to, co zaoszczędzimy na obniżeniu oprocentowania, wydamy na koszty ubezpieczenia. W efekcie, miesięczna rata kredytu z ubezpieczeniem, może być taka sama albo nawet wyższa niż rata tego samego kredytu, bez polisy. Jest to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup świadczenia.

Ubezpieczać czy nie?

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze zależna od danej sytuacji oraz od danej polisy. Ubezpieczenie na życie warto wykupić, nawet jeśli nie spłacamy kredytu, więc czemu by tego nie zrobić, jeśli w zamian otrzymamy niższe oprocentowanie? Z drugiej strony, wiele świadczeń zawiera rozmaite „pułapki”, a dodatkowo znacznie podrażają ofertę kredytową. Na pewno więc warto zadać sobie pytanie, czy ich wykupienie na pewno zapewni nam spokojny sen i czy cena, jaką przyjdzie nam za to zapłacić, nie jest aby zbyt wysoka.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *