Ubezpieczenie kredytu gotówkowego, od niskiego wkładu własnego i inne

Ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, od ciężkiej choroby, pomostowe, od niskiego wkładu własnego… Biorąc kredyt, banki będą wymagać od nas przeróżnych ubezpieczeń tego kredytu. Niektóre z nich będą obowiązkowe, inne dobrowolne, jedne będą kosztować więcej, inne mniej. Zapraszamy zatem na krótki „przegląd” ubezpieczeń, jakich wymagają banki, z którymi możemy się spotkać biorąc kredyt.

Ubezpieczenie nieruchomości

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości (domu, mieszkania), która stanowi zabezpieczenie kredytu, od pożaru, zalania, itd. Obowiązkowe w przypadku zaciągania kredytów hipotecznych, choć chętnie wykupywane także przez osoby, które w ogóle nie spłacają kredytu.

Koszt ubezpieczenia nieruchomości, to roczna składka, który wynosi około 0,1% wartości nieruchomości. Dla domu o wartości 500 tysięcy złotych, koszt ubezpieczenia wyniesie zatem 500zł rocznie.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy, które gwarantuje, że – w przypadku śmierci – firma ubezpieczeniowa spłaci za nas cały pozostały kredyt. Banki bardzo różnie podchodzą do tego typu ubezpieczeń – w niektórych bankach jest ono obowiązkowe, w innych dobrowolne, część banków wymaga go tylko, jeśli okres kredytowania „zachodzi” na wiek emerytalny kredytobiorcy. Czasami za wykupienie ubezpieczenia na życie, banki oferują także obniżenie oprocentowania.

W przypadku ubezpieczenia kupowanego za pośrednictwem banku (tańsza opcja), jego koszt powinien wynosić około 0,02% wartości ubezpieczenia miesięcznie. Dla kredytu w wysokości 150 tysięcy złotych, będzie to zatem 30zł, które trzeba dodać do miesięcznej raty. Warto podkreślić, że z czasem kwota ta będzie maleć, wraz z malejącą kwotą zadłużenia (banki „aktualizują” ją co roku).

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie, z którym zetkną się osoby zaciągające kredyt hipoteczny. Jest ono płacone do momentu uzyskania prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej (od 3 miesięcy do ponad roku).

Różne banki różnie naliczają ubezpieczenie pomostowe. Czasem jest ono „wliczane” w kredyt, poprzez zwiększenie oprocentowania. W innym wypadku, jego kwota wynosi około 0,1% wartości kredytu miesięcznie. Dla kredytu hipotecznego na kwotę 150 tysięcy złotych, ubezpieczenie pomostowe zwiększy zatem ratę o 150 złotych miesięcznie.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie to ma zastosowanie wówczas, gdy kredytobiorca nie posiada wkładu własnego lub jest on bardzo niski. Występuje w przypadku kredytów hipotecznych, zwykle gdy wkład własny jest niższy niż 20% wartości nieruchomości (rzadziej jest to 10% lub też banki rezygnują z tego ubezpieczenia).

Wysokość ubezpieczenia wynosi około 3% brakującego wkładu własnego i jest płatna z góry, na okres 3 lub 5 lat. Mechanizm obliczenia kwoty ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest następujący:

Kredytobiorca chce sfinansować nieruchomość wartą 200 000 złotych kredytem na 190 000 złotych. Wkład własny wynosi zatem tylko 10 000 złotych, podczas gdy wymagany wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, czyli 40 000 złotych. Brakujące 30 000 trzeba ubezpieczyć. Kwota ubezpieczenia wyniesie zatem 30 000 * 3% = 900zł.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Jak wskazuje sama nazwa, występuje w przypadku kredytu gotówkowego. Nie zawsze jest ono obowiązkowe, choć wiele banków zachęca do wykupienia polisy, oferując w zamian niższe (o 2-3%) oprocentowanie. W skład ubezpieczenia wchodzi: ubezpieczenie na życie, od utraty pracy oraz od niezdolności do pracy. Warto zaznaczyć, że w przypadku dwóch ostatnich, firma spłaci za nas maksymalnie 6-12 najbliższych rat, a nie całość kredytu.

Koszt? Od 0,1 do 0,3% całkowitej kwoty kredytu, doliczone do miesięcznej raty. Dla kredytu w wysokości 10 000 złotych, będzie to zatem 10-30zł miesięcznie.

Pakiety ubezpieczeń

Poza „pojedynczymi” polisami, w modzie są również tzw. pakiety ubezpieczeń. Taki przykładowy pakiet może zawierać na przykład: ubezpieczenie na życie, utratę pracy, trwałą lub czasową niezdolność do pracy oraz poważne zachorowanie i jest zazwyczaj kupowany na określony czas.

Koszt zależy oczywiście od tego, co zawiera pakiet i jaki jest okres jego obowiązywania. Można jednak przyjąć, że za tego typu ubezpieczenia za okres 2-3 lat zapłacimy 1-3% kwoty kredytu.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *