Kredyt konsolidacyjny – sposób na mniejszą ratę

Niektóre osoby w niedługim czasie pożyczają pieniądze w różnych bankach. Wysoko oprocentowane raty pożyczki w pewnym momencie mogą stanowić problem dla dłużnika i wtedy z pomocą przychodzą banki oferujące kredyty konsolidacyjne.

Kredyt konsolidacyjny lub inaczej refinansowany łączy wszystkie zobowiązania w jedno. Dzięki temu rata staje się znacznie niższa niż suma raty poszczególnych zobowiązań. Warto również zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny posiada niższe oprocentowanie niż poszczególne kredyty i pożyczki zaciągnięte wcześniej. Wynika to przede wszystkim z tego, że procedura jego przyznawania wymaga zabezpieczenia, jakim jest nieruchomość. Dobrą wiadomością może być też fakt, że raty są rozkładane na wiele lat, niekiedy nawet 25 czy 30, co wraz z obniżonym oprocentowaniem sprawia, iż comiesięczna rata jest możliwa do spłaty.

Warto wiedzieć, że koszty kredytu konsolidacyjnego również nie są wysokie. Niektóre banki nie pobierają prowizji, a w innych jest ona na poziomi 1-1,5 % wysokości kredytu. Są jednak pewne wymagania dotyczące nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem kredytu. Przede wszystkim musi być ona ubezpieczona. To jednak najczęściej nie jest szczególnym problemem, gdyż większość ludzi ubezpiecza mieszkania niezależnie od tego, czy planuje kredyt czy też nie. Dodatkowo przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt konsolidacyjny niektóre instytucje finansowe mogą wymagać wyceny nieruchomości. Jest to koszt 300 – 800 złotych.

Jak więc można zauważyć kredyty konsolidacyjne nie są dla wszystkich. Otrzymają je tylko Ci, którzy są posiadaczami nieruchomości mogącej służyć za poręczenie. Wprawdzie bywa, że kredyty refinansowane udzielane są bez zabezpieczenia hipotecznego, ale równocześnie trzeba się liczyć z tym, że oprocentowanie takiego kredytu niewiele będzie się różniło od oprocentowania poszczególnych pożyczek. To zaś sprawia, że zazwyczaj niewiele się na tym zyskuje, a tym samym decyzję o zaciągnięciu kredytu refinansowanego należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *