Ranking kredytów gotówkowych: gdzie najtańsze?

Ranking kredytów gotówkowych: gdzie najtańsze?

Kredyty gotówkowe najczęściej zaciągane są na niewielkie kwoty, które spłaca się przez niedługi okres czasu. Bywa jednak, że konieczne są pieniądze na nieco większe wydatki takie jak np. zakup samochodu czy remont mieszkania i wtedy warto bardzo dobrze przyjrzeć się ofertom różnych banków, bo jak się okazało z danych zebranych dla Expandera mogą być one bardzo zróżnicowane.

Na zlecenie Expandera zebrano dane dotyczące pożyczki na 15 000 zł, gdzie spłata rozłożona była na 5 lat. Okazało się, że jej koszt w zależności od banku wynosił od 6 000 do 16 000 złotych. Najtańsze oferowały Deutsche Bank, Bank Pocztowy i Credit Agricole.

W wyliczeniach kosztów kredytu wzięto pod uwagę sumę spłacanych odsetek oraz wszystkie inne dodatkowe opłaty takie jak prowizje czy ubezpieczenie. Stąd też wyliczono, że pożyczka na 15 000 zł rozłożona na 5 lat w Deutsche Banku kosztuje 5 821 zł i tylko niewiele więcej w Banku Pocztowym i Credit Agricole.

Warto pamiętać, że w przypadku długoterminowych pożyczek najważniejszym parametrem przesądzającym o kosztach jest oprocentowanie. Jak można ranking kredytów gotówkowych zauważyć w poniższej tabeli jest ono bardzo zróżnicowane. Najtańsze oferty mają oprocentowanie 12%, podczas gdy najdroższe niemal 20%.

Zaciągając pożyczkę należy jednak pamiętać, że oprocentowanie to nie jedyny wskaźnik, który należy brać pod uwagę. Kolejnym są opłaty towarzyszące takie jak prowizja czy ubezpieczenie. Często bowiem bywa, że znacznie podnoszą one koszty pożyczki. Przykładem może być kredyt w ING, gdzie oprocentowanie wynosi 19,5 %, mimo to jest on tańszy niż kredyt zaciągnięty w BZ WBK, w którym oprocentowanie wynosi 17,99%.

Przy okazji warto pamiętać, że decydując się na niewielką pożyczkę rozłożoną na kilka miesięcy jeszcze mniejsze znaczenie ma oprocentowanie niż w przypadku omawianej długoterminowej. Częstokroć okazuje się, że suma odsetek, które należy spłacić jest znacznie niższa niż opłaty dodatkowe jak już wspomniane prowizje czy ubezpieczenie. Stąd podczas wyboru krótkoterminowych pożyczek nie należy kierować się jedynie oprocentowaniem.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *