Problemy ze spłatą kredytu: jak uniknąć kłopotów

Każdy kredyt trzeba w końcu spłacić i osoby zaciągające jakiekolwiek zobowiązanie doskonale zdają sobie sprawę. Niestety, życie układa się różnie i nierzadko dochodzi do sytuacji, w których kredytobiorcy zwyczajnie nie są w stanie zapłacić na czas kolejnej raty swojego kredytu. Wiele osób w takim wypadku panikuje i podejmuje nieprzemyślane decyzje, co skutkuje jedynie pogłębieniem swoich problemów. A przecież z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Co zatem należy robić w przypadku problemów ze spłatą kredytu i jak nie wpaść w naprawdę poważne kłopoty?
Wielu problemów finansowych powstałych z tytułu kredytów, udało by się pewnie uniknąć, gdyby tylko kredytobiorcy odpowiednio wcześnie na nie reagowali i robili to we właściwy sposób. Tak jednak nie jest – znacznie częściej sięgamy po doraźne środki, które tylko zaciskają wokół nas pętle długów (szybkie pożyczki) lub po prostu udajemy, że nic złego się nie dzieje. A przecież wyjście z sytuacji jest na wyciągnięcie ręki: wystarczy iść do banku i po prostu porozmawiać!

Im wcześniej, tym lepiej

Wbrew pozorom w banku też pracują ludzie. Co więcej, także bankom zależy, aby uniknąć jakichkolwiek problemów ze swoimi klientami. Raz, że chodzi o dobrą opinię (każdy kredytobiorca poleci bank, który potraktował go „po ludzku), a dwa, że chodzi o… pieniądze. Procedury sądowe czy windykacyjne kosztują, a bank nie ma żadnej pewności czy odzyska wydane na ten cel pieniądze kiedy to nastąpi.
I właśnie z tego powodu, że bankom również zależy na „dogadaniu się” z kredytobiorcą, warto tą rozmowę podjąć. Zasada jest w tym wypadku prosta: im wcześniej poinformujemy bank, że mamy lub możemy mieć problemy ze spłatą kredytu, tym większa szansa, że zostaniemy wysłuchani (pamiętajmy też, że niezapłacenie dwóch rat z rzędu może skutkować wypowiedzeniem umowy kredytowej, czego za wszelką cenę należy uniknąć!).

Niższa rata – nagroda za szczerość

Nietrudno się domyślić, że poinformowanie banku o swoich kłopotach, ma na celu obniżenie miesięcznej raty kredytu – w końcu niższą ratę łatwiej spłacić. Aby to osiągnąć, banki najchętniej proponują wydłużenie okresu spłaty kredytu, co skutkuje zdecydowanym obniżeniem wysokości miesięcznej raty. Poza tym, bank może również zaproponować:

• Zawieszenie spłaty kredytu na okres kilku miesięcy, czyli tzw. wakacje kredytowe (nawet jeśli w umowie kredytowej nie było takiej opcji)
• Płacenie przez kilka –kilkanaście miesięcy wyłącznie raty odsetkowej kredytu
• Zmianę terminu spłacania kolejnych rat – np. przesunięcie spłaty na początek miesiąca
• Czasowe obniżenie oprocentowania kredytu
• Rezygnację lub zmianę pakietu ubezpieczeń, które zwiększają miesięczną ratę

Możliwości jest zatem kilka i z pewnością każdy kredytobiorca ustali z pracownikiem banku tę, która najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Trzeba tylko wykonać pierwszy krok i poinformować bank o swoich problemach.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *