Pożyczki przez internet - wpływ internetu na rynek pożyczek i kredytów

Rynek usług finansowych to kolejna branża, która przechodzi rewolucję związaną z rozpowszechnieniem się Internetu i coraz większego dostępu Polaków do sieci. I nie chodzi tu wcale o internetowe konta bankowe i przelewy przez internet, które już od dawna są u nas pewnym standardem. Zmiany można zaobserwować w świecie pożyczek i kredytów, które coraz częściej zaciągamy nie ruszając się z domu!

Termin „pożyczka przez internet” funkcjonuje co prawda od jakiegoś czasu, ale do niedawna był kojarzony przede wszystkim ze stronami, na których można było złożyć jedynie wniosek o pożyczkę. Reszta procedury, a więc podpisanie umowy i wypłata pieniędzy odbywała się w świecie rzeczywistym. Można było oczywiście „zamówić” sobie pieniądze i umowę „z dowozem do domu”, ale wiązało się to z dodatkowymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania. Na szczęście, rozwój Internetu sprawił, że wkrótce procedura ta może być znacznie prostsza.

Prekursorem pożyczki przez internet w dosłownym tego słowa znaczeniu, był mBank, który kilka miesięcy temu zaczął oferować swoim klientom szybki kredyt gotówkowy wypłacany nie w gotówce, ale na konto bankowe. Dzięki temu klient mógł wziąć kredyt szybko (w 15 minut) i bez wychodzenia z domu. Nie trzeba było długo czekać, aż śladami pierwszego banku internetowego w Polsce ruszyły inne instytucje.

Obecnie przez internet i bez wychodzenia z domu można wziąć pożyczkę w kilku bankach, niektórych firmach pożyczkowych, a także na portalach oferujących pożyczki społecznościowe. W każdym wypadku cała procedura odbywa się za pośrednictwem sieci, a pieniądze są przelewane na wskazane konto bankowe. Prócz oczywistej wygody, rozwiązanie to ma także inne zalety –szybkość oraz niższe oprocentowanie, co jest spowodowane pominięciem skomplikowanych procedur i w pewnym stopniu także „czynnika ludzkiego”.

Pożyczki przez internet są na razie dostępne jedynie w małych kwotach, a opisane rozwiązanie ma zastosowanie wyłącznie w przypadku tzw. pożyczek na dowód. Być może rozwój Internetu sprawi jednak, że banki będą mogły  przyszłości oferować w ten sposób także inne swoje produkty.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *