Pożyczki prywatne

Wiele osób w Polsce znalazło się już na „czarnej liście” Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że nie mają oni większych szans na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przynajmniej w bankach, które skrupulatnie sprawdzają przeszłość finansową każdego potencjalnego kredytobiorcy. Nieszczęśnikowi pozostaje w tym wypadku albo udanie się do instytucji pozabankowych, które oferują szybkie pożyczki, ale bardzo wysoko oprocentowane, albo pożyczki prywatne.

Dzięki inicjatywie grupy ekonomistów, powstało już kilka portali społecznościowych, które służą wyszukiwaniu kredytobiorców i kredytodawców. Zaciągnięcie kredytu u prywatnej osoby nie jest więc taką trudną sprawą. Jeśli bank nie chce nam udzielić kredytu, a nie mamy zamiaru zadłużać się wysokooprocentowaną pożyczką w wyspecjalizowanej firmie, możemy spróbować poszukać odpowiedniego inwestora, która powierzy nam swoje pieniądze.

Nie ma jednak co liczyć na super okazje. Nikt nie będzie przecież zawracał sobie głowy dla kilku groszy zysku. Nasz kredytodawca nie ma również zbyt dużego zabezpieczenia, że otrzyma z powrotem swój kapitał w określonym terminie. Z reguły w umowie wpisywana jako zabezpieczenie jest nieruchomość lub na przykład samochód. Najczęściej ludzie szukający pożyczki prywatnej nie są dobrymi klientami banków. Bez winy nie trafia się również na listę BIK. Potrzebna jest więc nie tylko dobrze sporządzona umowa, ale również zadośćuczynienie w postaci oprocentowania.

Fora dyskusyjne, na których ogłaszają się kandydaci są oblegane przez obie strony (inwestorów i odbiorców). Można więc przebierać w ofertach i znaleźć odpowiednią dla siebie. Jeśli trafimy na uczciwego człowieka, który zamierza ulokować swoje oszczędności na kilka miesięcy, możemy cieszyć się pożyczką z niskim oprocentowaniem i krótkim okresem spłaty. Ale wiąże się z tym również duże ryzyko. Wielu potencjalnych kredytodawców szuka ofiar, z których może zedrzeć duże pieniądze. Oferując pożyczkę pod hipotekę wypłacają dużą pulę pieniędzy, których kredytobiorca nie jest w stanie oddać.

Pożyczki prywatne to dobry sposób na duży zastrzyk gotówki w krótkim czasie. Jeśli jesteśmy pewni spłaty w określonym terminie zaciąganego długu, nie musimy martwić się konsekwencjami. Warto jednak przed podpisaniem dokładnie przeanalizować podpisywaną z prywatnym inwestorem umowę. Na rynku roi się od naciągaczy, którzy próbują wzbogacić się na niewiedzy i łatwowierności kredytobiorców. Najczęściej zabezpieczeniem pożyczki prywatnej są dobra materialne, więc to łakomy kąsek dla nieuczciwych osób.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *