Obniżka stóp procentowych – niższe raty kredytów mieszkaniowych

W lutym 2013 roku po raz kolejny Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. Taka obniżka powinna sprawić radość posiadaczom kredytów hipotecznych, ponieważ będzie miała wyraźny wpływ na miesięczne raty, które muszą płacić. Obniżka jest równocześnie niezbyt dobrą wiadomością dla oszczędzających, gdyż zmniejszy się oprocentowanie lokat.

Następująca w lutym obniżka stóp procentowych jest już czwarta z kolei. Łącznie przez ostatnich kilka miesięcy stopy procentowe zmniejszone zostały 1 pkt. proc., a to dość wyraźnie przekłada się na raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Należą do nich między innymi kredyty mieszkaniowe zaciągane w złotówkach. Dzięki obniżce stóp procentowych rata standardowo liczonego kredytu hipotecznego o wysokości 300 000 rozłożonego na 30 lat spadła już o ok. 190 zł. Ponieważ wpływ na wysokość rat ma nie tylko ogłaszana przez Radę Polityki Pieniężnej wysokość stóp procentowych, niektórzy kredytobiorcy płacą raty miesięczne nawet o 230 złotych niższe.

Wartym podkreślenia jest fakt, że nie każdy posiadacz kredytu hipotecznego już w następnym miesiącu odczuje obniżkę w swoim portfelu, ponieważ wszystko zależy od tego  jak często wykonywana jest aktualizacja oprocentowania w banku, w którym zaciągnięty został kredyt. Niektóre instytucje finansowe aktualizują oprocentowanie co miesiąc inne co trzy miesiące, ale bywają również takie, gdzie zabieg ten następuje raz do roku. Mimo to jednak spadki stóp procentowych prędzej czy później odczuje w swoim portfelu każdy kredytobiorca.

Obniżka dokonana w lutym przez Radę Polityki Pieniężnej ma jednak również swoją negatywną stronę. Jest ona wyraźnie nie na rękę wszystkim oszczędzającym. Wraz ze zmianą stóp procentowych zmienia się oprocentowanie lokat, które spada. Przez co na rynku nie ma już długoterminowych lokat oferujących oprocentowanie 6,5 %, które były dostępne jeszcze kilka miesięcy temu. Dziś można znaleźć co najwyżej lokaty z oprocentowaniem na poziomie do 5,5 %.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *