Kredyty z dopłatą Skarbu Państwa - Rodzina na swoim

Kredyty z dopłatą Skarbu Państwa „Rodzina na Swoim”, to prawdopodobnie najpopularniejsze ze wszystkich kredytów preferencyjnych, jakie są dostępne w naszym kraju. I nic dziwnego – rządowe dopłaty, w czasie całego okresu kredytowania, pozwalają zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Jest więc o co walczyć, o ile tylko uda nam się spełnić restrykcyjne wymagania „Rodziny na Swoim”.

Dopłata tak, ale nie dla wszystkich

Kredyty z dopłatą są dostępne tylko dla wąskiej grupy kredytobiorców, którym uda się spełnić szereg warunków, niezbędnych, by taki kredyt otrzymać. Owych warunków jest pięć:

• Status małżeństwa lub osoby samotnie wychowującej dziecko
• Położenie finansowanej nieruchomości w Polsce
• Powierzchnia nieruchomości nie większa niż 75 metrów (mieszkania) lub 140 metrów (domy jednorodzinne)
• Wartość nieruchomości nie przekraczająca obowiązującego wskaźnika cen budynków mieszkaniowych w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy
• Posiadanie zdolności kredytowej, niezbędnej do spłaty całego zadłużenia (bez dopłat Skarbu Państwa)

Co do zdolności kredytowej, to warto wspomnieć, że jeżeli kredytobiorca jej nie posiada, w jego imieniu o kredyt z dopłatą mogą starać się osoby z nim spokrewnione.

Tysiące złotych do wzięcia!

Do wzięcia w programie „Rodzina na Swoim” jest naprawdę sporo. Cytując ustawę, „dopłata stanowi równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty, według stopy referencyjnej obowiązującej w dniu naliczenia dopłaty”. Wspomniana stopa referencyjna zmienia się co kwartał i jest podawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Dopłaty Skarbu Państwa zmniejszają faktyczne oprocentowanie kredytu o 3 – 3,5%. Efekt? Rata kredytu z dopłatą jest o około 500 – 600zł niższa niż rata takiego samego kredytu, ale bez dopłaty. A ponieważ, rząd dopłaca do kredytu hipotecznego przez okres 8 pierwszych lat jego spłaty, w grę wchodzi kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Inny bank – inne zasady

Mając możliwość wzięcia kredytu hipotecznego w ramach programu „Rodzina na Swoim”, warto pamiętać o jednej rzeczy. Mianowicie, warunki kredytu z dopłatą są różne w różnych bankach, co oznacza, że wysokość rat w bankach A i B, może być zupełnie inna!  Powodem są różne marże banków, które sprawiają, że oprocentowanie kredytów z dopłatą waha się w granicach 6 – 11%.

Wybierając kredyt z dopłatą Skarbu Państwa, postępujmy zatem tak samo, jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Porównajmy oferty wielu banków, poprośmy o pomoc (darmową) doradcę finansowego, sprawdźmy opinie o bankach na portalach czy forach kredytowych. W końcu gra toczy się o ogromne pieniądze, a wybór banku ma kluczowe znaczenie, dla wysokości naszych miesięcznych zobowiązań przez kilkadziesiąt (!) najbliższych lat.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *