Kredyt hipoteczny - opłaty i prowizje

Czy zdajesz sobie sprawę, że dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym mogą powiększyć całkowity koszt kredytu o – uwaga – nawet 15 procent!? Całkiem sporo. Najwyższy więc czas dowiedzieć, się jakie opłaty i prowizje wiążą się z kredytem hipotecznym. Ile i za co tak naprawdę będziemy musieli zapłacić bankom, ubezpieczycielom, sądom i różnym fachowcom?

Opłaty wstępne

• Opłata za rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny – większość banków rezygnuje z tych opłat, choć nadal można je znaleźć. Szczególnie, gdy staramy się o mniejszą kwotę kredytu. Koszt: 50 – 100zł
• Prowizja za przyznanie kredytu hipotecznego – opłata za sam fakt, że otrzymaliśmy kredyt hipoteczny w danym banku. Koszt: 1 – 1,5% całkowitej kwoty kredytu.
• Opłaty cywilno-prawne –opłaty związane przede wszystkim z wykupem weksli, stanowiących zabezpieczenie kredytu. Koszt: 150 – 200zł

Opłaty związane z kredytowaną nieruchomością

• Opłata za wycenę nieruchomości – wycena jest dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego, rzadziej przez pracownika banku. Koszt: 600 – 1200zł za wycenę mieszkania; 1000 – 2500zł za wycenę domu
• Opłata notarialna za ustanowienie hipoteki – prowizja dla notariusza, za sporządzenie aktu notarialnego ustanowienia hipoteki. Koszt: zazwyczaj 1000 – 1500zł (zależy od wartości hipoteki).
• Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości – o ile nieruchomość nie posiada takiej księgi. Koszt: 60zł
• Wpis hipoteki do księgi wieczystej – wystąpienie do sądu z wnioskiem o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Koszt: 200zł

Ubezpieczenia

• Ubezpieczenie od niskiego/brakującego wkładu własnego – ubezpieczenie to jest zwykle konieczne, gdy chcemy finansować więcej niż 80% wartości nieruchomości. W tym wypadku bank wymaga ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, a opłata jest pobierana z góry na 3 lub 5 lat. Koszt: 3 – 5% od wartości brakującego wkładu własnego (zwykle 500 – 1000zł)
• Ubezpieczenie nieruchomości – ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości w towarzystwie ubezpieczeniowym, które gwarantuje bankowi odszkodowanie w przypadku np. pożaru. Koszt: od 500 do kilku tysięcy złotych rocznie.
• Ubezpieczenie pomostowe – dodatkowa opłata, pobierana do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej (zwykle trwa to 3-6 miesięcy). Koszt: do 0,1% wartości kredytu miesięcznie
• Dodatkowy pakiet ubezpieczeń – dodatkowe ubezpieczenia tj. ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie od utraty pracy. Zwykle nie są obowiązkowe.

Opłaty związane z kredytem walutowym

• Spread – różnica pomiędzy kursem kupna, po którym bank wypłaca nam kredyt, a kursem sprzedaży waluty, po którym spłacamy kredyt. Koszt: 3-5% wartości kredytu
• Opłata za przewalutowanie kredytu – pobierana, jeżeli chcemy zamienić kredyt zaciągnięty w walucie obcej, na kredyt złotówkowy. Koszt: 1 – 2% kwoty, która podlega przewalutowaniu.

3 Comments
  1. Dlaczego banki pobierają prowizje za przyznanie kredytu skoro zarabiają już na odsetkach? Tego chyba nigdy nie zrozumiem! To już naprawdę gruba przesada. Gdyby jeszcze te odsetki faktycznie były małe, a to znaczna część kredytu. Skąd w bankach taka chęć “do wyrywania pieniędzy z naszej kieszeni”?

    1. Banki zawsze będą pobierać prowizje i opłaty. Jeśli ten układ nam nie odpowiada, to po prostu zrezygnujmy. Zastanówmy się jednak skąd weźmiemy tak duże pieniądze na zakup mieszkania? Nawet jeśli zarabiamy całkiem dobrze, to ile czasu nam to zajmie? Czy jesteśmy gotowi przez ten cały czas mieszkać w domu rodzinnym?

      1. Nie mam nic przeciwko pobierania opłat przez banki. Taka jest ich praca. A My tak naprawdę nie mamy szansy na zakup własnego mieszkania, bez ich pomocy. Nie zapominajmy, że to naprawdę bardzo duże pieniądze, które bardzo trudno odłożyć. Choć jak najbardziej zachęcam, ja właśnie odkładam na wład własny. To bardzo trudno, bo cały czas pojawiają się jakieś wydatki. Nie chodzi o to aby rezygnować z normalnego życia, ale o to, aby bardziej się zastanowić. Cały czas szukam oszczędności w swoim budżecie i czekam na jakieś mądre porady!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *