Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia

Na rynku dostępna jest szeroka oferta pożyczek, z których łatwo i szybko można skorzystać. Pozostaje pytanie, czy wszystkie są bezpieczne i na co powinniśmy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z firmą pożyczkową.

Na początek warto się zastanowić czy pożyczka jest rzeczywiście konieczna, czy nie jest to spontaniczna decyzja. Zupełnie inaczej powinniśmy postąpić w sytuacji gdy jest to chwilowa zachcianka, a inaczej kiedy otrzymaliśmy wysoki rachunek za ogrzewanie lub energię elektryczną i nie mamy wystarczającej ilości środków pieniężnych na ich uregulowanie. Nieopłacenie rachunków w określonym czasie może nieść za sobą negatywne konsekwencje, między innymi rejestrację w Biurze Informacji Kredytowej. To sprawi, że jako pożyczkobiorcy będziemy już mało wiarygodni.

Gdy pożyczamy środki finansowe na określony czas, to musimy zastanowić się, czy będziemy posiadali odpowiednią ilość pieniędzy na spłatę pożyczki w tym terminie. Warto też wiedzieć jakiego rodzaju zapisy znajdują się w umowie z pożyczkodawcą i jakie są skutki niespłacenia zobowiązań.
Dostępnych jest wiele ofert pożyczkowych, które mogą sprawiać wrażenie bardzo atrakcyjnych. Wiele ludzi daje się skusić na łatwe pieniądze, pożyczane rzekomo bez odsetek na krótki termin.

Należy pamiętać, że w praktyce oznacza to pożyczki na okres 2 tygodni lub maksymalnie 1 miesiąca. Trzeba zadać sobie zawsze pytanie, czy w tak krótkim terminie będę w stanie spłacić pożyczoną kwotę. Musimy liczyć się z tym, że przekroczenie terminu spłaty może wiązać się z naliczaniem odsetek karnych, które mogą poważnie zachwiać naszym domowym budżetem. Rozważmy zatem, czy nie łatwiej jest spłacać pożyczkę w dłuższym okresie, ale w małych cotygodniowych ratach. Bardzo istotna jest również świadomość, jak firma traktuje klienta w razie problemów z terminową spłatą pożyczki – czy elastycznie podejdzie do spłaty zadłużenia.

Należy pamiętać, że nie wszystko, co atrakcyjnie prezentuje się w reklamach, musi odpowiadać rzeczywistości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacić naszego zadłużenia w terminie, warto skontaktować się z bankiem lub instytucją pożyczkową w celu wynegocjowania dłuższego terminu spłaty lub rozłożenia go na mniejsze raty, spłacane w dłuższym okresie. Informując o kłopotach odpowiednio wcześniej, szybciej – wspólnie z instytucją finansową – znajdziemy rozwiązanie. Pamiętajmy, że jeżeli nie zgłosimy trudności w spłacie zadłużenia, zaczniemy być traktowani jako klient nierzetelny. Przychylność banku czy instytucji pożyczkowej do renegocjowania z nami umowy będzie znacznie mniejsza. W przypadku gdy to my jesteśmy stroną aktywną, zyskujemy znacznie większe szanse na korzystną renegocjację długu. Trzeba też bardzo dokładnie czytać umowę. Jeżeli pojawiają się w niej zapisy dotyczące zerowych kosztów i spłaty pożyczki w ciągu dwóch tygodni, pamiętajmy o tym, że będzie nam bardzo trudno rozłożyć tę pożyczkę na dłuższy okres i uniknąć opłat dodatkowych czy karnych.

Jeżeli zaciągnęliśmy kilka zobowiązań i mamy problem z ich spłatą, warto zwrócić się do instytucji pożyczkowej i przedstawić problem. Polecanym rozwiązaniem jest konsolidacja pożyczki tzn. stworzenie jednego zobowiązania i rozłożenie go na dłuższy okres spłaty.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *